facebooktwitterflickerdiggrss

Buradasınız : Ana sayfa » Atatürk

Atatürkün ölçü ve tartıda yaptığı yenilikler değişikliklerSponsorlu BağlantılarMustafa Kemal Atatürk ölçülerde pek çok değişiklik yapmıştır. Gündelik hayatın yeniden düzenlenmesi anlamına gelen bu değişiklikler şunlardır:

Eskiden kullanılan arşın, endaze, okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Bunların yerine uzunluk ölçüsü olarak metre, ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı.

Önce 26 Aralık 1925′te çıkarılan bir kanunla, o zamana kadar kullanılmakta olan, Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi, 1 Ocak 1926′dan itibaren de kullanılmaya başlandı.

1928 yılında yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi.

1931′de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi.
Takvimdeki bu değişikliğin yanında, alaturka denilen, güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine, çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp, günlük hayat düzene sokuldu.

Sponsorlu BağlantılarÖnceki yazımız Atatürkün liderliği hakkında söylenen özlü sözler konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
atatürkün ölçü ve tartıda yaptığı yenilikler, atatürkün ölçü ve tartıda yaptığı değişiklikler, ölçü ve tartılarda değişiklik, ölçü ve tartıda yapılan yenilikler, ölçüde ve tartıda değişiklik, ölçü ve tartilarda yenilikler, atatürkün ölçü ve tartılarda yaptığı yenilikler, atatürk\ün tartı ve ölçüde yaptığı yenilikler, ölçü ve tartıda değişiklik, atatürkün tartıda yaptığı yenilikler
Benzer konular

murat
murat Hakkında :

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Bizi takip edin

Arama yapın


Sponsorlu Bağlantılar