facebooktwitterflickerdiggrss

Buradasınız : Ana sayfa » Dini Konular

Namazın kılınışı nasıldır resimli açıklamalıSponsorlu BağlantılarNamaz nasıl kılınır resimliÖrnek olarak sabah namazı verilmiştir.
Sabah namazının iki rekat sünnetini kılmak için: “Niyet ettim bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya”, diye niyet edilir. Hemen eller yukarıya kaldırılıp “Allahu Ekber” diye tekbir alınır. Ondan sonra eller bağlanır ve “Sübhaneke allahümme ve bihamdike ve tebarekesmüke ve tealâ ceddüke ve la ilahe gayrük” okunur. Arkasından “Eûzübillahimineşşeytani’r-racim Bismillahirrahmanirrahim” diyerek eûzü besmele çekilip Fatiha suresi okunur sonra “Amîn” denir ve bir mikdar daha Kur’an okunur (1). Arkasından “Allahu Ekber” deyip rükûa varılır. Bu halde en az üç defa “Sübhane Rabbiye’l-Azîm” denir. Sonra “Semiallahülimen hamideh” denilerek ayağa kalkılır. Ayakta “Allahümme rabbena ve lekelhamd” denilir (2). Ondan sonra “Allahu Ekber” diyerek secdeye varılır. Secde halinde de üç defa “Sübhane Rabbiyel’alâ” denir. Sonra “Allahu Ekber” denilerek kalkılır ve dizler üzerine oturulur ve bir tesbih miktarı durulur. Yine “Allahu Ekber” denilerek ikinci secdeye varılır. Bunda da üç defa “Sübhane Rabbiyel’alâ” denilir. Bununla bir rekat bitmiş olur.

Bu ikinci secde arkasından “Allahu Ekber” denilerek ikinci rekata kalkılır. Tam ayakta iken yalnız besmele çekilir. Fatiha suresi ve bir mikdar daha Kur’an okunur. Birinci rekatta olduğu gibi, rükû ve secde yapılır. İkinci secdeden sonra oturulur ki, buna “Ka’de = oturuş” denir. Burada “Ettehiyyatü lillâhî ve Allahümme Salli ve Barik, Rabbena atina” diyerek dualar sonuna kadar okunur. Sonra “Esselâmü Aleyküm ve Rahmetullah” diyerek sağ tarafa ve yine “Esselâmü Aleyküm ve Rahmetullah” diyerek sol tarafa selam verilir. Böylece iki rekatlı namaz bitmiş olur (3).

Bütün bu tekbirler, tesbihler ve kıraatlar, yalnız namaz kılanın işitebileceği bir sesle gizlice yapılır.

Namazda erkeklerle kadınların ellerini nasıl kaldıracakları, nasıl bağlayacakları, rükû ile secdede ve ka’delerde nasıl vaziyet alacakları “Namazın sünnetleri ve edebleri” bölümünde bildirilmiştir.

Sabah Namazının iki rekât Farzına gelince: Önce yalnız erkeklere mahsus olmak üzere ikamet getirilir. Sonra “Bugünkü sabah namazının farzını kılmaya” diye niyet edilir. Eller kaldırılarak “Allahu Ekber” diye namaza başlanıp eller bağlanır. Sabah namazının sünnetinde bildirildiği gibi iki rekat kılınır ve tamamlanmış olur. Yalnız sabah namazlarının farzlarında Fatiha’dan sonra biraz fazla Kur’an okunması sünnettir. Bu sünnetin en az derecesi kırk ayettir. Bununla beraber üç kısa ayet de okunması caizdir. Vaktin çıkmasından korkulduğu zaman az ayet okunur. Öyle ki, yalnız Fatiha ile veya birkaç ayet ile yetinilir.

Yalnız başına bu sabah namazının farzını kılan kimse, tekbirleri ve “Semiallahu limen hamideh” cümlesini, Fatiha’yı ve ekleyeceği ayetleri aşikare olarak okuyabilir.

Sponsorlu BağlantılarÖnceki yazımız Salatı Tefriciye 4444 Duası Nasıl Okunur konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
namaz nasıl kılınır, namaz kılınışı, namazın kılınışı, namaz nasıl kılınır resimli, namazın kılınışı resimli, sabah namazının kılınışı, namaz kılınışı resimli, namaz kılma, sabah namazı kılınışı, cuma namazı nasıl kılınır
Benzer konular

admin
admin Hakkında :

10 Yorum var

2 | ayşe

27 Kasım 2012 ● 18:03

bencede canım arkadaşım

3 | nazlı

17 Aralık 2012 ● 19:14

çok güzel ödevimde çok işime yaradı ve bunun sayesin de namz kılamyı öğrendim

4 | ferhat

20 Aralık 2012 ● 14:45

çok güzel ödevime yardımcı oldu tşk

5 | bilinmez

13 Ocak 2013 ● 17:06

yapaa sağol ödevim için çok işe yaradı

6 | bilmiyom

28 Ocak 2013 ● 00:48

bence çok güzel ödevim için ve kendim için çok işeyaradı

7 | ziyaretci

18 Mart 2013 ● 21:14

sağolun yaaaa işime çokk yaradı ödevimi yapmış oldum hemde 90 aldım tşk…

8 | isimsiz

18 Mart 2013 ● 21:15

çokkkk güzel biii site yaaa ödevimde işime yaradı

9 | hacer

13 Mayıs 2013 ● 20:43

süper mütiş!

10 | özkan

14 Eylül 2013 ● 13:49

cok iyi

Yorum Bölümü

Bizi takip edin

Arama yapın


Sponsorlu Bağlantılar