facebooktwitterflickerdiggrss

Buradasınız : Ana sayfa » Genel Yazılar

Atatürk’ün Kişiliği Hakkında BilgilerSponsorlu BağlantılarMustafa Kemal, müzik dinlemeyi, kitap okumayı, dans etmeyi, ata binmeyi, uçuş seyretmeyi ve yüzmeyi çok severdi. Rumeli türkülerine, zeybek oyunlarına, güreşe, ilgisi vardı. Tavla ve bilardo oynamaktan keyif alırdı. Sakarya adlı atına ve köpeği Fox’a çok değer verirdi. Zengin bir kitaplık oluşturmuştu. Temiz ve düzenli giyinmeye özen gösterirdi. Doğayı çok severdi. Sık sık Atatürk Orman Çiftliği’ne gider, modern tarıma geçiş yolunda yürütülen çalışmalara bizzat katılırdı. İleri derecede Fransızca ve az Almanca biliyordu. Devlet adamlarının, sanatçıların, bilim adamlarının, dostların davet edildiği, ülke sorunlarının da konuşulduğu akşam yemekleri Çankaya Köşkü’nde sık rastlanan bir durumdu.

Atatürk’ün çocuğu olmamıştı, savaş yıllarından başlayarak birçok çocuğun hamiliğini üstlenmiş, birçoğunu da evlat edinmişti. Atatürk’ün manevi evlatları, Afet İnan, Sabiha Gökçen, Ülkü Adatepe, Nebile Hanım, Rukiye Erkin, Zehra Aylin, Sığırtmaç Mustafa, Abdurrahim Tuncak, İhsan’dır.

İzmir’e girerken Yunan komutanının Türk bayrağını çiğnemesine ithafen, İzmir’de Yunanları bozguna uğrattıktan sonra basması için önüne serilen Yunan bayrağını yerden alması bilinen bir olaydır.

Sponsorlu BağlantılarÖnceki yazımız Atatürk’ün Bütün Eserleri konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
atatürkün kişiligi hakkında bilgi, atatürk\ün kişiliği hakkında kısa bilgi, atatürk\ün kişiliği hakkında bilgi, atatürkün kişiliği hakkında kısa bilgi, atatürk kişiliği kısaca, ataturk un kisiligi hakkinda cok kisa bilgi, Atatürkün kişiliği hakkında bilgi araştırma
Benzer konular

sibel
sibel Hakkında :

2 Yorum var

1 | Zayn

9 Ocak 2013 ● 22:10

Ya çok teşekkürler. Çok işime yaradı. :)

2 | sıla nur aydemir

10 Kasım 2013 ● 17:52

teşkkürler araştrmam için çok işime yaradı (y)

Yorum Bölümü

Bizi takip edin

Arama yapın


Sponsorlu Bağlantılar