facebooktwitterflickerdiggrss

Seyit Ali Onbaşının hayatıSponsorlu BağlantılarÇanakkale savaşında taşıdığı mermiyle savaşın seyrini değitiren kahraman Seyit Alinin yaşamı

seyit ali

Soyadı Kanunu gereği ÇABUK soyadını almış olan Çanakkale Savaşı’nın destansı kahramanlarından Seyit Ali Çabuk’un kısaca hayatı:

Seyit Onbaşı, 1889’da Balıkesir Havran ilçesi Çamlık köyünde doğdu. Pehlivan yapılı olduğu için Koca Seyit diye anıldı. 1909-1918 yılları arasında 9 yıl askerlik yaptı, cephelerde savaştı. 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Savaşı’nda sırtına alarak attığı 257 kg’lık top mermisi ile İstanbul’a kadar gelen işgalci İngilizlerin en büyük gemisi Ocean’ı batırdı. Böylelikle işgal donanmaları geri dönmek zorunda kaldı.

(Koca) Seyit Onbaşı savaşın ardından önce bir yağ fabrikasına girmiş, ancak hastalığı sebebiyle işten çıkarılmıştır. Sonra baba mesleği olan odunculukla geçimini sağlamış, ormandan kestiği ağaçları merkezdeki fırınlara satarak hayatına devam etmiştir. Ancak 1939 yılı Kasım ayında şiddetli bir yağmura yakalanarak zatürreden vefat etmiştir.

Sponsorlu BağlantılarÖnceki yazımız Çanakkale'de bulunan anıt ve türk şehitlik isimleri konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
seyit onbaşının askerlik hayatı
Benzer konular

murat
murat Hakkında :

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Bizi takip edin

Arama yapın


Sponsorlu Bağlantılar